МАСОВА КУЛЬТУРА, ПОП-АРТ, КІТЧ

image_galleryСкачати в форматі PDF

Андрєєва Юлія

НТУУ  «КПІ» , факультет прикладної математики, 3 курс, група КМ-32

 

Масова література – це  розважальна та дидактична художня література, що орієнтована на комерційний попит. Тому друкується великими накладами.

Ознаки масовості: загальнодоступність,  все загальність, розважальний характер, вульгарність, шаблонність, орієнтованість на «захід».

Термін «масовий» є суперечливим. Бо з одного боку він означає справжній голос народу, а з іншого боку – його невігластво, піддатливість до маніпуляцій та вульгарність.

Типовою країною масової культури й літератури вважається США.

Умовами виникнення масової літератури є поширення масової освіти, урбанізація, поява книгодруку, розвиток ринку та книготоргівлі.

Функції масової літератури: стандартизація інтересів і потреб населення, створення нових можливостей самореалізації, забезпечення стабільного існування.

Белетристика (від фр. belles lettres – красне письменство) – художня проза, позначена гостросюжетністю й настановою на розважальність.

Характерні риси белетристики: наявність літературних шаблонів, напружена інтрига, атмосфера загадковості, надлишкова деталізація, відсутність оригінальності.

Паралітература – псевдо твори (комікси, короткі, спотворені перекази відомих творів), які позбавлені естетичної вартості.

Кітч – це мікромодель масової культури, імітування та перетворення мистецтва на товар.

Поняття кітч почали вживати приблизно у 1860 – 1870-х рр. у Мюнхені у значенні дешевих мистецьких речей.

Вісімнадцять різновидів кітчу (Ганс Дітер Гелферт) серед них – сентиментальний, релігійний, поетичний, соціальний, природний, еротичний, монументальний, патріотичний, ідеологічний.

Основні риси кітчу: не містить нового, він нагадує вже відоме; використовує найбільш стандартні для цього часу, місця та обставин канони; звернений до емоцій.

Бестселер – книга, що видається великими накладами і користується широким попитом. Не визначає літературної якості товару, а говорить лише про велику популярність товару.

Без сумніву, першим українським бестселером ХХ століття належить вважати роман Володимира Винниченка «Сонячна машина» — це перший науково-фантастичний роман в Україні.

Серед книжок, які претендують на звання українського бестселера, називають такі: «Польові дослідження з українського сексу» Оксани Забужко, «Перверзія» і «Дванадцять обручів» Юрія Андруховича, «Культ» Любка Дереша, «Солодка Даруся» Марії Матіос, «Кобзар-2000» братів Капранових, «Зелена Маргарита» Світлани Пиркало.

Бестселерами можна назвати й класичні книжки (наприклад, «Тореадори з Васюківки» Всеволода Нестайка, історичні романи Павла Загребельного). На звання першого «справжнього» сучасного українського бестселера впевнено претендує роман Василя Шкляра «Залишенець» («Чорний ворон»), чиї продажі наближаються до 50 тисяч примірників.

У «Літературознавчій енциклопедії» як особливо успішні твори згадані «Маруся» Марка Вовчка, «Тигролови» Івана Багряного, «Чого не гоїть вогонь» Уласа Самчука. Проте йдеться скоріше не про великі темпи продажу цих книжок, а про їх значну популярність серед україномовного читача.

Велику роль у розвитку українського письменства відіграють літературні конкурси, такі як «Коронація слова» та «Золотий Бабай». Метою цих конкурсів є підтримка новітньої української культури, пошук нових імен, видання нових книг, підтримка сучасного літературного процесу.

Наприкінці 1980-х років загальний наклад книжок, виданих в Україні за рік, сягав 189,5 млн. примірників. Середній тираж одного видання становив 22,5 тис. екземплярів, а на одного жителя України припадало 3,7 книжки. За роки незалежності обсяги книговидавництва зменшилися майже у 5 разів.

Список літератури:

Тамара Гондарева “Кітч і література”

Софія Філоненко “Масова література в Україні: дискус/ гендер/ жанр”

http://oldconf.neasmo.org.ua/node/570

МАСОВА КУЛЬТУРА, ПОП-АРТ, КІТЧ: 8 комментариев

 1. Назарій Ігорович Нижник

  Масова література — це література перш за все призначена для мас населення, для більшості зі сформованими «штампами» і штампованими, здебільшого стандартними, поглядами на життя.
  Масова література, як було зазначено, мала деякі риси маніпуляції і впливу на населення. Адже логічно, література для більшості в основному буде розрахована на деяку пропаганду в населенні.

  З зовсім іншого боку, для попередження розповсюдження серед мас думок, що суперечать сформованим принципам побудови суспільства, в умовах поглядів правлячої політичної сили, з’являється ЦЕНЗУРА. Але це вже зовсім інше питання..

  Також

  «Типовою країною масової культури й літератури вважається США.» — з тексту.

  Ви знаєте, що одним із засновників поп-арту в Америці (в основному в живописі) вважається Енді Уорхол, американський митець українського(!) походження.

  Я б не сказав, що в Україні поп-арт набув такого широкого розповсюдження. Хоча його елементи явно помітні..

  1. Владислав Олегович Гудіков

   Можливо Енді Уорхол і має українське походження, і ми маємо змогу лише робити здогадки про побут і культуру його сім’ї, чи передавались йому українські цінності та традиції, та все ж він народився в Америці і розвивав свої таланти під впливом американських «подразників» і результати його роботи — це результат сукупності цінностей, що були виплекані американською культурою того часу.

 2. Марія Довбенко

  Шановна Юліє,якби Вам надали можливість визначити бестселлер серед книг «Польові дослідження з українського сексу» Оксани Забужко, «Перверзія» і «Дванадцять обручів» Юрія Андруховича, «Культ» Любка Дереша, «Солодка Даруся» Марії Матіос, «Кобзар-2000» братів Капранових, «Зелена Маргарита» Світлани Пиркало,яка з них би «перемогла»?

 3. Анастасія Костянтинівна Гончарова

  Вітаю!
  Скажіть, чи вважаєте ви, що кожна популярна книга, наприклад, «Майстер і Маргарита», несе в собі ознаки масовості і кітчу? Чому і завдяки яким аспектам одна книга стає більш відомою за іншу? Дякую.

  1. Юлія Андрєєва Автор записи

   Ні, не вважаю. Адже книга не народжується популярною, а стає такою.

   Булгаков працював над романом майже 12 років. Це сатира на суспільство, що змушує замислитись. В романі висвітлена завжди актуальна проблема добра і зла. Але в варіанті Булгакова зло рівне добру.

   «Не будешь ли ты так добр подумать над вопросом: что бы делало твое добро, если бы не существовало зла, и как бы выглядела земля, если бы с нее исчезли тени? Ведь тени получаются от предметов и людей. Вот тень от моей шпаги. Но бывают тени от деревьев и от живых существ. Не хочешь ли ты ободрать весь земной шар, снеся с него прочь все деревья и все живое из-за твоей фантазии наслаждаться голым светом? Ты глуп.»
   Адже не буває добра без зла.
   Ця книга і досі популярна, тому що вона висвітлює проблеми, які завжди є актуальними. Кожен, хто прочитав її, бачить в ній щось своє.

   Чому одна книга стає більш відомою за іншу? Я вважаю, що тут є декілька аспектів. Одни з яких це якість, реклама та комерція.
   Видавцям вигідно, щоб книгу купили. Тому вони починають рекламувати її. Завдяки рекламі люди дізнаються про неї, цікавляться та купують її. А далі все залежить від того, якою є книга. Якщо вона якісна, то вона подобається людям. Вони починають радити її своїм друзям та знайомим і т. д. Інформація про неї поширюється, книга стає популярною. Це якщо коротко.

 4. Анна Кравченко

  Шановна Юліє, дякую за Вашу доповідь, вона зацікавила мене.
  Мені хотілося б дізнатись, як Ви ставитесь до представників поп-літератури? Ці люди в принципі можуть керувати народними массами маніпулюючи їх емоціями. Ці люди можуть нести як «добре і вічне», так і антицінності. І чи не краще бути представником маловідомого жанру, якщо цей жанр більш точно підходить до внутрішнього стану митця?

  1. Юлія Андрєєва Автор записи

   З одного боку масова література містить в собі ті елементи та риси, які подобаються більшій кількості людей. Але з іншого — має даяку шаблонність, а іноді є взірцем несмаку та халтури. Питання в тому, що буде використовувати автор. А це вже напряму залежить від того, яку мету він ставит перед собою. Якщо річ подобається багатьом — це ще не означає, що вона погана. Можливо, її цінують саме за наявність добрих якостей.
   Тому я не можу відповісти на Ваше питання однозначно. Адже масова література може бути як доброю, так і поганою.

   Стосовно другого питання. Я вважаю, що кожна людина потрібна робити те, що прносить їй радість та задоволення. Тому, якщо людина почуває себе комфортно будучи представником маловідомого жанру, то чому б і ні?

Добавить комментарий