Мистецтво України 90-х років ХХ ст.

dokladДоповідь дивиться тут…

Саркісов Степан

НТУУ «КПІ», ІПСА, гр. КА-34

 1. Незалежність України.
 1. Поезія.
  • Поезія 90-х років характеризується багатством тематики, стильових і жанрових знахідок
  • Її творили кілька поколінь поетів:
 • «Київська школа» поетів (Віктор Кордун, Василь Голобородько, Микола Воробйов, Василь Рубан та ін.)
 • Поети-дисиденти (Ігор Калинець, Тарас Мельничук, Степан Сапеляк, Ірина Калинець та ін.)
 • «Вісімдесятники» (Василь Гарасим’юк, Ігор Римарук, Іван Малкович, Оксана Забужко, Оксана Пахльовська, Іван Козаченко)
 • «Дев’яностники»

 

 1. Здобутки української літератури
  • У постійному творчому пошуку в цей час перебувають українські літератори, більшість яких є членами Національної спілки письменників України.
  • У її складі працюють: Літературний фонд, видавництво «Український письменник», часописи «Вітчизна», «Всесвіт», «Дзвін», «Донбас» та ін., видається газета «Літературна Україна».
 1. Театральне мистецтво
 2. Кіномистецтво
  • В 90-ті роки скоротились обсяги кінородукції.
  • Высоким залишався рівень кінодокументалістики.
  • Найпопулярніші “Голод-33”, серіали “Роксолана” та “Чорна Рада”.
 1.  Музичне мистецтво
  • З’явилась низка видатних музичних творів.
  • Найвідоміші композиції Л. Дичко, Є. Станковича, О. Білаша.
 2. Книговидання
  • В цей період Україна зазнала складного становища книгодрукування
  • В 1998 р. на кожного жителя було видано лише 2 книги, втричі менше, ніж 10 років тому.

 

Література:

Мистецтво України 90-х років ХХ ст.: 12 комментариев

  1. Степан Юрійович Саркісов Автор записи

   Дякую за питання, Ольго Андріївно.
   Естетика постмодернізму — джерело гротеску та іронії у творчих світах живописця С. Пояркова та скульптора О. Пінчука. Новаційність сучасного образотворчого мистецтва зумовлює насиченість національного художнього простору такими явищами, як графіті, інсталяції.

   Разом з тим народні витоки живлять живопис А. Антонюка, виявляються у творах таких майстрів, як Л. Жоголь, М. Тиліченко, П. Цвілик, І.Гончар та ін., обумовлюють особливу увагу до історичної тематики в живопису В. Сингаївського.

   Велику роль у торуванні нових шляхів сучасного національного образотворчого мистецтва відіграють недержавні творчі об’єднання художників, численні муніципальні та приватні галереї («Пінчук Арт Центр» у Києві, муніципальна галерея та галерея «АВЕК» у Харкові та ін).

   Прокладаючи шлях у майбутнє, українські художники плідно єднають національне та інтернаціональне, одвічно значущі традиції та новації.

   1. Степан Юрійович Саркісов Автор записи

    Дякую за питання, Вячеславе. Дуже подобаються твори митців «Розстріляного відродження», а саме: Миколи Хвильового , Валер’яна Підмогильного. Також поезія Ліни Костенко та Івана Драча.

 1. Юлія Євгенівна Мельник

  Дякую за Вашу роботу!
  Степане,а чи не могли б Ви детальніше розповісти про кіномистецтво 90-х рр? Можливо, Ви могли б порадити цікавий фільм цього періоду!

  1. Степан Юрійович Саркісов Автор записи

   Дякую за питання.

   Попри вiдсутнicть «тоталiтарного гнiту» в перiод незалежностi українське кiно знаходиться у своєрiдному застої. На початку 1990-х українське телебачення розпочало освоєння комерцiйного, та фiнансово економного жанру — телесеріала («Роксолана», режисер Бориса Небієрідзе, «Острів любові», режисер Олег Бійма). У 1994-му вийшов на екран фільм «Дорога на Січ». На цьому досягнення першої вiльної декади вичерпуються.

   На прикінці ХХ ст. низка українських акторів знімається у закордонних фільмах. Величезний успіх мав фільм польського режисера Єжи Гофмана «Вогнем і мечем», у якому український актор Богдан Ступка зіграв роль гетьмана Богдана Хмельницького. З цього часу Богдан Ступка став головним гетьманом українського екрану — йому належать також ролі в історичному серіалі «Чорна рада» Миколи Засєєва-Руденка (1998) та фільмі Юрія Іллєнка «Молитва за гетьмана Мазепу» (1999).

   Історичні теми також стали провідними у творчості режисера Олеся Янчука. Впродовж 1990-х ним було знято такі фільми, як «Голод-33» (1991) про трагічну долю української родини часів Голодомору, «Атентат — Осіннє вбивство у Мюнхені» (1995) и трошки пізніше «Нескорений» (2000) і «Залізна сотня» (2004), які стали спробою донести до глядача особистий погляд на феномен та бойовий Української повстанської армії з очей ангажованого режисера, подаючи iдеологiчний наратив за методикою радянських часiв.

   Особисто вам я порадив би переглянути «Роксолана» з Ольгою Сумською, дуже цікавий і культовий телесеріал.

 2. Роман Ревва

  Дякую за доповідь, Степане.
  Чи не могли б ви більш детально розповісти про театральне мистецтво 90-х років. Можливо, навести приклади вистав того періоду, які можна відвідати сьогодні.

  1. Степан Юрійович Саркісов Автор записи

   Дякую за питання.

   За роки незалежності в Україні з’явилося багато нових театрів, зростає інтерес до народного та вуличного театру. Українське драматичне мистецтво дедалі активніше інтегрується в європейський культурний простір. Світове визнання здобув театральний режисер Роман Віктюк, творчість якого стала вагомим внеском у світову театральну естетику кінця ХХ ст. Відомий далеко за межами України й інший український режисер — А. Жолдак. Низка талановитих акторів українського театру — Б. Ступка, А. Роговцева, А. Хостікоєв, Н. Сумська та ін. з великим успіхом знялися у вітчизняних і зарубіжних кінострічках. Зараз в Україні щорічно відбувається низка міжнародних театральних фестивалів, які підтвердили свій авторитет у Європі: «Київ травневий» у Києві, «Золотий Лев» у Львові, «Тернопільські театральні вечори», «Дебют» у Тернополі, «Херсонеські ігри» у Севастополі, «Мельпомена Таврії» у Херсоні,«Різдвяна містерія» в Луцьку, «Інтерлялька» в Ужгороді.

   Рекомендую вам, Романе, відвідати ці фестивалі, які проходять і нині. А із вистав: «Бременські музиканти», «Кін IV» «Приборкання норовливої» «Швейк». Всі ці вистави можна переглянути у театрі ім. Івана Франка

 3. Антон Кудрявцев

  Чудова презентація, Степане.
  Маю відмітити, що характер творчості в усіх сферах був сповнений суму і тяжкості. Це й не дивно — мистецтво розвивалось на тлі репресій і всіляких заборон.
  Чи знайомі ви з творами музичного мистецтва тих років? І які вам найбвльш подобаються?

Добавить комментарий