Анрі Руссо — засновник примітивізму

dokladДоповідь дивіться тут…

Ремізов Олексій

НТУУ «КПІ», ННК «ІПСА», 3 курс, КА-31

 

Анрі Жюльєн-Фелікс Руссо народився 21 травня 1844 року в Лавалі, головному місті департаменту Майенн. Анрі виповнилося сім років, коли їхній будинок був проданий з торгів для оплати боргів батька. Родина покинула Лаваль, але Анрі залишили жити при школі, де він займався в той час. Хлопчик не був вундеркіндом, але по співу і по арифметиці заслужив нагороди.

Руссо був самоучкою: його роботи представляють собою даний примітивне мистецтво. Джерелом натхнення майстра в ранній період його творчості були народні картинки, з їх простими і яскравими квітами і великою кількістю деталей.

Поступово Руссо удосконалював свій оригінальний художній метод; монументальність малюнка і бездоганне володіння мальовничою технікою незабаром повели його далеко за межі примітивізму. Значна частина картин, що належать до пізнього періоду творчості Руссо, — це екзотичні пейзажі, фантастичні зображення джунглів.

Його увага зосереджувалася головним чином на вигадуванні, творі картин, а не на використанні вражень від натури, що мало величезне значення для подальшого розвитку живопису в той момент, коли відбулася відмова від імпресіонізму.

Будучи звільненим від військової обов’язки як учень ліцею, він тим не менш пішов в армію добровольцем. Руссо зарахували в 1864 році в 52-й піхотний полк. Згідно обліковій картці Військового міністерства, Руссо відслужив чотири з половиною роки і демобілізувався 15 липня 1868 року.

У 1869 році Руссо одружився в Парижі на Клеманс Буатар. Семеро з дев’яти дітей померли в дитинстві.

Спочатку Анрі служив у судового пристава, однак кілька місяців потому йому вдалося знайти місце на міській митниці, звідси його прізвисько — «Митник». У податковому управлінні Руссо довіряли лише самі нескладні доручення, начебто несення вартової служби на сторожових постах оборонних споруд.

Ймовірно, він почав малювати вже близько 1870 року. Самі ранні полотна, що дійшли до нас, датується 1880 роком. У 1885 році Руссо виставив у вільному Художньому салоні на Єлисейських полях свої копії картин старих майстрів, зроблені в Луврі, і свої перші роботи — «Італійський танець» і «Захід сонця».

У картині 1886 року «Карнавальний вечір» вже присутні майбутні риси індивідуального стилю Руссо чергування планів, розмін фігур на тлі пейзажу і ретельне опрацювання елементів композиції. Картина викликала глузування публіки, але справжні знавці. Коли один з друзів підвів Піссарро до полотен Руссо, думаючи потішити, він здивував свого супутника тим, що прийшов в захват від цього мистецтва, точності валеров, багатства тонів, а потім він почав нахвалювати творчість Митника своїм знайомим. Дуже скоро Руссо став свого роду знаменитістю, вірніше, знаменитим диваком.

У Салоні Незалежних Руссо вперше виставився в 1886 році. Відтепер він буде щорічно, за винятком 1899 та 1900 років, експонувати там свої роботи. Його наївно-безпосередні пейзажі, види Парижа і передмість, жанрові сцени, портрети відрізняються умовністю спільного рішення і буквальною точністю деталей, плоскостностью форм, яскравим і барвистим колоритом.

В 1888 році померла дружина Руссо. У 1893 році Руссо вийшов у відставку. Тепер він зміг повністю присвятити себе мистецтву.

У 1891 році Руссо пише перше екзотичне полотно — «Буревій у джунглях». Тема тропічного лісу стає одною з головних у творчості художника. У 1894 році в Салоні «Незалежних» представлена велика картина Руссо «Війна», яка справила значне враження на глядачів. у 1896 році він створює ще одну значну картину — «Спляча циганка».

Відомим став після картин «Тигр, що атакує розвідників» (1904 рік), «Голодний лев», «Заклинателька змій» (1907 рік).

В його домі почалися збиратися відомі гості: Уде, Пікассо, Вебер.

В 1910 році Анрі Руссо написав одно з головних своїх творінь — «Сон Ядвіги».

У 1895 році з’явився один з небагатьох позитивних відгуків на творчість Руссо. Критик «Меркюр де Франс» Л. Руа писав про картину «Війна, або Вершниця розбрату», виставленої у «незалежних» в 1894 році «Пан Руссо розділив долю багатьох новаторів. Він володіє рідкісним за нинішнім часам якістю — досконалої самобутністю. Він спрямований назустріч новому мистецтву. Незважаючи на ряд недоліків, його творчість дуже цікаво і свідчить про його багатосторонніх обдарування».

Ніколи більше Руссо не писав таких великих полотен. В 1897 році з’являються картини «Я сам, портрет-пейзаж» і знаменита «Спляча циганка». Художник був так задоволений останньою роботою, що навіть запропонував купити її меру Лаваля «Я поступлюся вам картину за суму від 2000 до 1800 франків, тому що був би щасливий, якби в місті Лавалі залишилася пам’ять про одного з його синів». Пропозиція, звичайно, відхилили. У 1946 році це полотно надійшло в Лувр і було оцінено 315000 нових франків.

Чи насправді Руссо був таким простаком, яким його часто представляють Випадок, розказаний А. Перрюшо, змушує в цьому засумніватися. Відомо, якимось їдким дотепністю володів Дега. Але одного разу він сам — хто б міг подумати! — попався на вудку. Вони зустрілися на якийсь виставці, і Дега вигукнув : «А, це ви, пане Руссо! Я знаю вашу живопис», і, як розповідає Серюзьє, «витримав паузу, підшукуючи слівце міцніше, ніяк не який приходив йому на розум. Але Руссо раптом запитав «А ви, мсьє Дега, де виставляєтеся ви» Це настільки приголомшило Дега, що бесіда не отримала продовження».

2 вересня 1899 року Руссо поєднався законним шлюбом з Жозефіною Нурі. Нужда змусила його разом з дружиною відкрити невеличку крамничку канцелярських товарів. Художник постійно виставляв в ній дещо з своїх полотен в надії знайти покупців. Він став також інспектором-розповсюджувачем газети «Ля пті парізьєн».

Після дворічної перерви в 1901 році він виставив у Салоні Незалежних картину «Неприємний сюрприз», що викликала захоплення Ренуара. «Цікаво, наскільки це відштовхує людей, — сказав одного разу Ренуар Воллару, — коли вони виявляють у мальовничій роботі якості живописця. І найбільше їх, напевно, дратує один художник — Митник Руссо! Це сцена з доісторичних часів, і в самому центрі — мисливець, одягнений в костюм, як з «Прекрасної садовницы», до того ж з рушницею. Але, скажіть, хіба не можна насолоджуватися тільки поєднаннями кольорів на полотні чи Так вже необхідно розуміти сюжет А який прекрасний тон на полотні Руссо! Якщо ви пам’ятаєте, там навпаки мисливця оголена жінка.. Впевнений, що це сподобалося б навіть самому Енгру!»

У 1891 році художник написав своє перше екзотичне полотно «Буря в джунглях», а в 1903 році померла Жозефіна Нурі, і Руссо овдовів вдруге.

Фантазією живописця в паризькій майстерні народжується незвичайний світ «Полювання на тигра» і «Голодний лев» (обидві 1904-1905), «Заклиначка змій» (1907), «Мавпи і апельсини» (1908), «Тропіки» (1910), «Сон Ядвіги» (1910). Остання картина стала однією з найбільш відомих у творчості Руссо художнику вдалося з допомогою яскравого колориту передати чарівну атмосферу світу сновидінь. Щоб зобразити листя, йому знадобилося понад 50 відтінків зеленої фарби.

Митник знайомиться з Морісом Рейналем, Пікассо, Максом Жакобом, Вламинком, Гійомом Аполлинером, Андре Сальмоном, Максом Вебером. У 1907 році Руссо пише велике полотно «Представники іноземних держав прибувають, щоб присягнути республіці в знак миру». «Коли я написав Єднання народів, в якому представники іноземних держав присягають Республіці в знак миру, я не міг вийти з виставки, так багато було бажаючих потиснути мені руку і привітати. Чому все це Так тому, що в цей час проходила Гаазька конференція, а я навіть про це не подумав. Однак це сталося!» — писав художник.

В 1908 році Руссо виклав у «незалежних» чотири полотна, в тому числі і картину «Гравці у футбол». Ця картина — свідчення того, що в останні роки життя художник звернувся до проблем передачі руху.

Руссо мав не тільки талантом живописця. В 1886 році його нагородили почесним дипломом Літературної і Музичної академії Франції за складений ним вальс, який автор виконав в Бетховенському залі. У 1889 році Руссо написав водевіль в трьох актах і десяти сценах «Відвідування Всесвітньої виставки», а в 1899 році створює драму в 5 актах і 19 сценах «Помста російської сироти».

У кінці серпня 1910 року художник поранив собі ногу, але не надав цьому значення, між тим рана нагноілась, і почалася гангрена. Руссо помер 2 вересня 1910 року.

У Руссо не було учнів, але він став родоначальником нового напряму в мистецтві. Його послідовників стали називати «примітивістами».

Визначні представники примітивізму:

 • Іван Генералич
 • Ніко Піросмані
 • Марія Приймаченко
 • Бабуся Мозес

Примаченко постійно вчилася у рідної поліської природи. Але зв’язки її творчості з гіллям генеалогічного дерева найстародавнішого мистецтва є незаперечними. «Двочастинне» зображення звірів з визначеною межею голови і тулуба, до якого нерідко вдається Примаченко, сягає часів палеоліту. У її картинах знаходять втілення ще язичницькі, що знайшли відгук у надрах слов’янської міфології, образи фантастичних чудовиськ і птахів. Примаченко ніби синтезує досвід багатьох поколінь народних майстрів.

Твори Примаченко також народжувалися від часом несподіваних асоціацій. «Дивлюсь на підлогу — бачу, то звір, а то людина на коні», — сказала якось Марія Оксентіївна. Пройшли складний шлях еволюції, поступово наповнювались новим змістом традиційні зображення — символи народного мистецтва. Розетка — сонце, солярний знак — чи не своєрідна це інтерпретація стародавнього символу у приймаченківських «Соняшниках». Перед нами філософськи осмислений образ вічного народження, вмирання і відтворення, уявлення про мудрий животворний початок природи. Вона творить квіти-роздуми, квіти-присвяти: «Людям, що пашуть хліб і Батьківщину кохають», «Молодим матерям, що народили сина або дочку», «Квіти на ялинку», «Лесі Українці», «На честь польоту космонавтів» і «На честь народження правнучки». Персоніфіковані фантастичні квіти (наприклад, «квіти-оченята») і ті, що легко вгадуються, — соняшникбузокрожі. Композиції з квітів — декоративні і монументальні, вони нагадують стінопис. У них неповторний ритмічний лад, що тримається саме у цьому кольорі, саме у цьому розмірі. Ритмічно довершені квітково-пташині композиції: «Веснянки-роговички — веселі птички», «Чайка над полем пролітала», «Куріпочки пляшуть і хліб пашуть», «Кочубарки на маках». Примаченко володіє бездоганним відчуттям ритму, її форми завжди добре узгоджені одна з одною. І водночас вони не статичні, а якісь особливо рухливі: рослини, навіть пелюстки квітів подані у взаємодії. Всі елементи утворюють своєрідний ансамбль зі своїм ритмом і формами.

Марія Примаченко не любила великих чистих площин, вони їй здавалися неживими, тому всюди тло — земля, вода, небо — вкрите ритмічними рядами дрібненьких горизонтальних чи вертикальних рисок, дужок, крапок, світлих — на небі (хмаринки), темних — на землі й воді (трава, хвилі). Таке найпростіше ритмічне чергування різних форм і кольору повторюється в кожному клаптику аркуша, в кожній найменшій деталі. В усіх роботах Примаченко наявний оцей незмінний, спокійний, без кінця і краю орнаментальний рух. Блискучий майстер композиції, вона завжди знаходить особливий і довершений «ритм ритму».

У творчості Марії Примаченко загалом узгоджуються тематично-сюжетні й орнаментально-декоративні композиції. Загальнолюдська тема боротьби добра і зла наскрізь проходить крізь її мистецтво. Добро у неї завжди перемагає. Тема радості буття («Людям на радість» — так і зветься одна з її найвідоміших серій) поєднується з темою смутку (у багатьох роботах бачимо зображення уквітчаної, увішаної рушниками могили).

 

Список використаних джерел:

 1. http://bibliograph.com.ua/
 2. http://gallerix.ru/read/anri-russo/
 3. http://www.bbc.com/culture/story/20151002-henri-rousseau-the-untrained-godfather-of-modern-art
 4. http://www.henrirousseau.org/

Анрі Руссо — засновник примітивізму: 6 комментариев

 1. Катерина Матвіїв

  Доброго дня!
  Дякую за цікаву презентацію, прекрасний ілюстрований матеріал дає змогу оцінити примітивізм як напрям. У мене виникли запитання, буду вдячна за відповідь:
  1. Як Ви вважаєте чому у сучасному мистецтві з’являються такі напрямки, головною метою яких є спрощення життя?
  2. Як сучасники ставилися до творів Анрі Руссо? Чи купували його картини за його життя, чи він став відомим лише після смерті?
  3. Як ставилася до мистецтва Приймаченко радянська влада?

  1. Олексій Ремізов Автор записи

   Доброго вечора!

   Як і багато геніїв, що випередили свою епоху, Анрі Руссо не пізнав при житті, ні слави, ні багатства. Талановитий художник, який пропрацював до 41 року звичайним клерком у митному департаменті Парижа, знайшов у собі силу волі кинути звичний уклад життя і повністю присвятити себе живопису. Єдине, що підтримувало Руссо в його захопленні — непохитна віра у власний талант, яка дозволила йому стати одним з найбільших майстрів своєї епохи. Дивно, але прагнення наслідувати техніці минулого перенесло художника прямо в майбутнє — його творча манера стане дуже характерною для багатьох майстрів XX століття. «Наївне» мистецтво Руссо, крокуючи в ногу з імпресіонізмом, незабаром відокремилося в абсолютно іншу школу. Оригінальний стиль живописця, багатий елементами фантасмагорії, викликав захоплення у Пабло Пікассо і Робера Делоне, даючи самому Руссо за життя лише мінімальні засоби до існування.
   Марія Приймаченко стала відомою ще за ранні роки своєї творчості. Її малюнки були представлені на Всесоюзній виставці народного мистецтва у Москві, потім у Ленінграді (Санкт-Петербурзі) – і знову нагороди. Про неї пишуть в газетах, говорять по радіо – Марія стає відомою у СРСР. Її роботи входять до складу значних виставок радянського мистецтва, які демонструвалися у Польщі (Варшава), Китаї (Пекін). У 1937 році малюнки Марії Приймаченко («Птах», «Коричневий звір» та інші) вразили відвідувачів першої міжнародної виставки у Франції (Париж). Серед тих, хто познайомився з живописом художниці, були – Пабло Пікассо, Марк Шагал, Луї Арагон.

 2. Андрій Миколайович Лупа

  Радий Вас вітати, пане Олексію!
  Висловлюю вам глибоку вдячність за виконану роботу і презентовану надзвичайно цікаву доповідь. Я впевнений, що кожен, хто її прочитає і спробує пропустити через себе зможе дізнатися щось нове. В статті було багато сказано про те, що Анрі Руссо мав широке коло знайомих художників та інших митців. На мою думку, очевидно, що кожен з них мав якісь властиві лише йому та його стилю риси. Тому в мене виникло наступне питання: як саме відобразилися на творчості Анрі Руссо його численні знайомства з його колегами по пензлю?
  Дякую за вадповідь.

 3. Воробйов

  Доброго дня!
  Дякую за чудову доповідь. Я навіть не здогадувався, що такий талановитий живописець був звичайною людиною. Особливо сподобалася презентація, наповнена графічним матеріалом. Як ви вважаєте, чому спочатку твори митця не були високо оцінені?

 4. Андрiй Скляр

  Олексій, дякую Вам за Вашу роботу!
  Особисто для мене на даний момент Ваша доповідь була найцікавішою! Тема розкрита повністю. Я з захопленням читала вищенаведену статтю. Особливо сподобалося, що надзвичайно інформативна, пізнавальна доповідь супроводжувалась і цікавими візуальними матеріалами.

Добавить комментарий