Сальвадор Далі – центральна постать сюрреалізму

dokladДоповідь дивіться тут…

Шевчук Вікторія

НТУУ «КПІ», ФПМ, гр. КМ-33

 

Найбільш популярним модерністським напрямком мистецтва ХХ століття, що проголосив джерелом художнього стилю сферу підсвідомості, а його методом розриви логічних зв’язків, замінених суб’єктивними асоціаціями став сюрреалізм головними рисами якого стали протиприродність сполучення, що лякає, предметів і явищ, яким надається видима вірогідність [5].

Серед найбільш відомих представників означеного напрямку розвитку художнього мистецтва є відомий іспанський художник Сальвадора Далі (1904-1989), якого найчастіше називають «загадковим», «енігматичним», «містичним», «фантастичним», «таємничим». На думку більшої кількості дослідників його творчості С. Далі, життя та творчість митця постають як «виклик», як епатаж загальноприйнятих соціальних і естетичних норм. Найточніше роботи художника описуються двома словами, зокрема: «загадка» та «скандал», адже саме ними сповнені роботи митця. Доцільно підкреслити, що існує певне протиріччя між глибинною загадковістю його творінь  та  зовнішньою екстравагантністю поведінки Далі.

Водночас, варто зазначити, що художник створив свою біографію та витвори мистецтва за єдиними філософсько-естетичними нормами, що спирались на улюблених мислителів митця —  Платона, Спінози, Монтень, Вольтера, Канта, а також його сучасників Ед. Гуссерль і М. Унамуно, з робіт яких художник ввібрав величезну духовну культуру Заходу. Це надало можливості створити С. Далі серйозні твори з міфології, філософії і мистецтву.

Вважаємо за доцільне підкреслити, що С. Далі відрізняє від інших митців даного жанру надзвичайна чіткість суджень і ясність розуму. Так, за визначенням соціолога Ю. Давидова життя художника та його твори постають як яскраве втілення «містики споживчої свідомості» [4] з його культом грошей і еротики, жорстокості та ірраціональності.

Картини Сальвадора Далі, насамперед, наповнені неперевершеними образами, невідомими істотами та парадоксальними зміщеннями фарб, саме вони і висловлюють «безумство» та «неординарність» цього світу. Картини митця показують, що світ сповнений жорстокістю і збочений чуттєвістю.  На думку художника світ переповнений війни та еротики.  Своїми витворами мистецтва Далі показує несмак масової культури, всеїдне гурманство багатіїв, самовдоволення здорового глузду. Чимало тем художник розробляв під впливом дадаїстів, насамперед, це були «дендізм» та «кретинізм». Під впливом творчості Пікабіа Далі розробляв  тему «канібалізму».  Ще однією значимою відмінністю є надія на випадок, непередбачуваність та диво. Для відтворення такого образу світу необхідно мати тверезий розум, яким наділений  митець.

Кожна деталь у картинах митця подібна до слова у книзі, не зрозумівши одну деталь губиться сенс усієї картини.

Далі писав: «пасивні, незацікавлені, споглядальному і естетичному відношенню до ірраціональним явищам ми протиставляємо активне, організуючий, що носить системний і пізнавальний характер відношення до цих явищ». «Єдина різниця між мною і божевільним полягає в тому, що я — не божевільний», — скаже Далі [1].

Далі називав свій творчій метод «Параноїдально-критичним». Саме так митець підкреслює що хвороблива свідомість перевіряється тверезим критичним разумом. Жостоке, раціональне начало творчості митця критики тлумачать, як негативне.

У творчості митця виділяють три основні етапи, а саме:

Перший етап (1904-1928). Він характеризується дитячими враженнями, навчанням, знайомствами с класичним мистецтвом та сучасними напрямками. До цього етапу належить небагата кількість картин, адже в цей час митець лише навчається малюванню. На даному етапі творчості ще не проявляються його сюрреалістичні мотиви.

Другий етап (1928-1947). Цей етап сповнений програмної сюрреалістичної творчості.  Саме у цей час митець створює полотна переповнені сюрреалізму. У даний період автором написана велика кількість найвідоміших картин, таких як «Великий мастурбатор», тощо.

Третій етап (1948-1989).  Цей період характеризується зверненням до класичної спадщини, як художньої так і філософсько-релігійної, створенням серії релігійних полотен, та інтенсивна робота у стилі «графіка». У цей час митець пише картини присвячені темі Данте, античним міфам й Біблії.

Отже Сальвадор Далі, творчість якого пронизана багатством образів та колоритністю, є найбільш видатною постаттю у даному жанрі.

Сальвадор Далі – центральна постать сюрреалізму: 7 комментариев

 1. Ольга Олександрівна Сінчук

  На мою думку, Сальвадор Далі є однією з найцікавіших постатей свого часу. Після того, як батьки назвали його «реінкарнацією свого брата» (який помер за 9 місяців до народження Сальвадора і мав таке саме ім`я), Сальвадор робив все, щоб довести свою унікальність у світі. Тому не дивно, що ще за життя його творіння стали визнавати. Він не тільки малював картини та влаштовував виставки, він ще і писав сценарії до фільмів, створював скульптури та деякі цікаві винаходи. До речі, саме за його картинкою з`явилася знаменита ромашка «Чупа-Чупс».
  Тому мені сподобався вибір теми Вікторії, було цікаво розглядати представлені в презентації картини художника, а також читати підібрані афоризми.

  1. Вікторія Шевчук Автор записи

   Дякую за твій коментар.
   Щодо того, що батьки називали Далі «реінкарнацією старшого брата» у митця є присвячена цьому картина, таку думку я почула від екскурсовода у його музеї, якщо цікаво, то ось посилання на неї http://gallerix.ru/storeroom/461629465/N/1296118073/.

   Хочу теж добавити, що за його ескізами вироблено чимало ювелірних прикрас.

 2. Дарина Лапчук

  Дуже сподобалась презентація, дізналась багато цікавого про Сальвадора Далі. Нещодавно я відвідувала виставку «Шедеври світової пластики», що проводиться в Мистецькому Арсеналі, і була вражена скульптурами цього видатного митця. Як ти ставишся до Далі-скульптора?

  1. Вікторія Шевчук Автор записи

   Взагалі, Далі як скульптор не дуже відомий, адже найчастіше виставляються лише відомі його композиції, тому оцінити його як скульптора мені дуже важко. Мені довелось побачити лише декілька скульптурних композицій. В одночас, я захоплююсь творчістю Далі, тому цей напрям його діяльності мені теж подобається, якщо судити по тому що я бачила. Кожен його витвір мистецтва, на мою думку, викликає дуже яскраві емоції.

 3. Тетяна Олександрівна Карпенко

  Вікторія!

  Дякую за дуже змістовну і цікаву доповідь про митця, якого всі , напевне, впізнають за фотокартками, але мало хто щось знає про його життя. Дуже сподобався стиль презентації, де поступове викладення фактажу переплітається із його працями.

 4. Катерина Столєтова

  Дякую, чудова доповідь, гарна і змістовна презентація, в якій представлено багато творів художника. Дуже сподобалась!
  Вікторія, а чи мала вплив діяльність цього геніального митця на українську культуру?

  1. Вікторія Шевчук Автор записи

   Дякую за запитання, я не розглядала його, але я вважаю, що його творчість мала вплив на подальше мистецтво у стилі сюрреалізму не тільки в Україні, а у всьому світі. Тому, моя відповідь — безумовно, його творчість мала вплив на українську культуру.

Добавить комментарий