Захарян Юрій

ВПЛИВ ТЕНДЕНЦІЙ ЄВРОПЕЇЗАЦІЇ/ВЕСТЕРНІЗАЦІЇ НА ПРОЦЕСИ РОЗВИТКУ СУЧАСНОГО ВІТЧИЗНЯНОГО КУЛЬТУРНОГО ПРОСТОРУ.pdf

Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут»

Навчально-науковий комплекс «Інститут прикладного системного аналізу»

 

 • Вестернізація – процес переходу певної одиниці суспільства від системи традиційних цінностей до системи цінностей Західного світу. Ця система базується, передусім, на верховенстві закону, на ідеях індивідуалізму (тобто домінування індивіда над колективом) та лібералізму (тобто перевага прав та свобод людини над обов’язками).
 • За визначенням С. Латуша, вестернізація – явище універсальне за своїм тимчасовим характером і географічним охопленням. Модель технологічного суспільства з усіма його атрибутами – від масового споживання до ліберальної демократії – може бути легко відтворена і через це загальна [1].
 • У наші часи існує два типи культури : західна, основні ідеї якої вже були зазначені, та східна, яка базується на колективізмі (як протиставлення індивідуалізму), на тоталітаризмі та ірраціоналізмі.
 • Європеїзація — це процес змін на внутрішньому політичному рівні, рівні політичних акцентів(преференцій) та інституцій спричинений адаптаційним тиском, який походить від процесу європейської інтеграції. [2]
 • Тобто європеїзацію можна розглядати як один з видів вестернізації, який припускає інтеграцію суспільства у єдине європейське політичне та культурне середовище.
 • Основою соціокультурного впливу Заходу на Україну є, передусім, засоби масової інформації. Сьогодні все більше можна помічати вплив вестернізації на характер та зміст багатьох телевізійних програм, статей в газетах та Інтернеті, кінофільмах. Якщо в радянські часи існував замкнений інформаційний простір, то зараз це відкрита система, де людина має можливість обирати які програми чи фільми дивитись, яким новинам вірити.
 • За допомогою розвитку інформаційних технологій, українці сьогодні мають можливість взаємодіяти з іншими країнами, обмінюватись ідеями, культурними цінностями, тощо. Завдяки контакту зі світом, українці повною мірою надихнули ідей демократизації суспільства,до західних ідей, до яких прямували в усі часи історичного розвитку.
 • Основна проблема, яка пов’язана з процесами вестернезації та європеїзації – це проблема збереження культурної ідентичності. Тобто поступова трансформація суспільства в глобальний світ не має заважати розвитку суто українського культурного простору.
 • У наслідок зміни ціннісних орієнтирів змінились інтереси українського населення. У суспільстві почали переважати прагнення до матеріального багатства, комфорту, фізіологічних насолод. [3] Ці прагнення є прямим протиставленням православним ідеям, які є невід’ємною частиною українських традицій та цінностей.
 • Інша проблема полягає у так званій інформаційній та культурній монополії. Вестернізація в XX-XXI століттях є перш за все результатом впливу культури та життєвого стилю США. США домінує над іншими країнами в технологічному та економічному сенсі, а тому більшість країн прагне саме до американського життя. Також засоби масової інформації, в більшості, контролюються американськими бізнесменами.
 • Як висновок, треба зазначити, що вплив Заходу на українську свідомість, цінності та культуру є явищем неоднозначним. Найкращим результатом, на мою думку є компромісний. Тобто наше суспільство може поглинути найкращі тенденції європейського та американського суспільства, не втрачаючи нашої унікальної ідентичності. А також не тільки поглинати, але й вносити наші традиційні ідеї до глобальної західної культури.

 

 1. В.В. Лубська, До питання взаємозв’язку понять «глобалізація» та «вестернізація», УДК 316.42
 2. wikipedia.org
 3. В.В. Лубська, Вимір культурної вестернизації в Україні, УДК 327.7 (316.32)

Захарян Юрій: 7 комментариев

 1. Skorohod Andrey

  Під час конференції дуже сподобалося художнє оформлення презентації. Дуже метафорично та чітко відповідає такій важливій проблемі, описаній у доповіді.

 2. Анастасия Стоянова

  Тема доповіді є дуже актуальною, адже прганення України до західних або європейських стандартів робить неможливим збереження унікальної української ідентичності.

 3. Анна Пилєва

  «Найкращим результатом, на мою думку є компромісний. Тобто наше суспільство може поглинути найкращі тенденції європейського та американського суспільства, не втрачаючи нашої унікальної ідентичності. А також не тільки поглинати, але й вносити наші традиційні ідеї до глобальної західної культури.» — чудова думка, але втілити у життя її не просто. Для того щоб українська культура не втрачала власної колоритної самобутності, треба підвищити інтерес населення до саме національної культури. Звичайно, цей процес давно розпочато, та будемо сподіватися, що він набиратиме обертів. Автор, як на Вашу думку, в яких галузях треба якнайміцніше утримувати національний колорит?

  1. Юрій Захарян

   Дякую за запитання, я на нього обов’язково відповім, але спочатку хочу дещо зауважити. Процес вестернізації зупинити вже майже неможливо. Для цього треба повністю інформаційно ізолювати країну. Але, думаю, ви погодитесь, що в нашій країні цей сценарій неможливий. Тобто зупинити вестернізацію не можна, але які кроки треба робити, щоб не втратити самобутності (вже перехожу до вашого запитання), це вже цікавіше.
   По-перше, треба розвивати нашу культуру і науку, надавати можливість діячам творити щось нове. Може елементи західного і будуть проходити, але домінувати буде український «дух».
   По-друге, треба підвисити рівень інформативності щодо культурних здобутків України (виставки, підручники, газети, інтернет, телебачення, тощо). Наприклад, зараз дуже модним є флешмоби. Навіщо обливатись крижаною водою, коли можна розповісти напам’ять деякий вірш творчості українських письменників.
   По-третє, утримувати на законодавчому рівні деякі елементи, які ніяким чином не вписуються в українську культуру.
   Це, мабуть, все. З флешмобом цікава ідея, думаю буде.

 4. Анна Пилєва

  Дуже вдячна за відповідь. І справді можна запустити у якійсь соц.мережі рух з читанням віршів на відеозапис. Чудові думки. Цілком з Вами згодна. Ще раз дякую!

Добавить комментарий