СКІФСЬКА ПЕКТОРАЛЬ

image_galleryСкачати в форматі PDF

Запайщикова Анна

НТУУ «КПІ», ФПМ,  курс ІІІ,  група КВ 32

 

Скарбами з наших степових «пірамід» захоплюється весь світ. Мова йде про унікальну колекцію скіфського золота, що зберігається в Музеї історичних коштовностей України. Його ще називають «Скарбницею України». Музей розташований на історичній території Києво-Печерської Лаври у двоповерховій будівлі XVII-XVIII ст., у якому споконвічно знаходилася хлібопекарня монастиря. Музей є одним із головних центрів зберігання художніх та історичних пямяток, які пов’язані з культурою України. Сьогодні фонд музею налічує близько 56 тисяч експонатів.
Найбільшим та найцікавішим є скіфо-античний розділ, що охоплює період з XIII ст. до н.е. по IV ст. н.е. (ранній залізний вік, епохи бронзи та культури іраномовних кочівників — скіфів, сарматів і кіммерійців). У ньому виділяється унікальна колекція «скіфського золота» з розкопок курганів.
Скіфська пектораль є одною з найвідоміших знахідок в історії української археології. Її можна порівняти з відкриттям гробниці Тутанхамона у 1922 році в долині царів поблизу Луксора, Єгипет. Пектораль було знайдено Борисом Мозолевським, археологом і поетом, у Товстій Могилі посеред українського степу, недалеко від міста Орджонікідзе Дніпропетровської області у 1971 році. Мозолевський був серед тих, хто проводив систематичний пошук протягом багатьох років. Але відкриття Пекторалі перевершило усі очікування. Будучи людиною поетичного характеру, він назвав нагрудний витвір мистецтва симфонією історії в золоті, що розповідала про життя і світ стародавніх скіфів. У формі півмісяця, пектораль є досить збалансованою роботою без жорстких симетрій. Вона вишукана і образотворча в тому сенсі, що розповідає історію світу, багату на символи та образи. Кінці півмісяця прикрашені стилізованими головами левів, які служили застібками.
Згідно першої версії, трьохшарова побудова Пекторалі уособлює уявлення скіфів про навколишній світ. Пектораль ділиться на три яруси, три смуги з золотими косами. Уся композиція має релігійне підгрунтя. На ній знаходиться три рівні: перший – повсякденний,за ним – «корені життя», третій – пекло. Трьохярусний поділ світу присутній в усіх індоєвропейських релігіях, і навіть у трипільській.
Середня частина заповнена об’ємними, оздобленими блакитною емаллю квітами, зображенням гілок, птахів. Вона символізує дерево життя, уособлення скіфської матері-богині Табіті. Деякі з маленьких квіток виглядають як такі, які ми назвали б сьогодні дзвіночками. На третьому ярусі боротьба коней з дивовижними грифонами та дикі звірі: цілком ймовірно, що це образ світу стихій, світу демонів, підземного царства, володіння мертвих. Тут можна побачити крилатих грифонів, що атакують коней, левів і пантер, собак і зайців, коників у кутах. Уособлення щастя у міфології скіфів – це заєць, бо він такий же невловимий і полохливий, боїться будь-якого шолоху. За звичаєм, чоловіки племені на скіфський новий рік здійснювали символічне полювання на зайця. Новий рік за традицією починався у день весняного рівнодення — наприкінці березня, коли усе живе прокидається та пахне весною. Новорічне свято вважалось найважливішим культовим святом. Скіфи вірили, що на новий рік їх царі надавали поштовх усьому річному циклу, цілющим силам природи. Двоє коней, ніби пара, символізують продовження роду. Творцем пекторалі міг бути причорноморський еллін — нащадок переселенців із Середземномор’я, що поселилися на берегах Понта Евксинського в VII-VIвв. До н.е.
За словами Геродота, скіфи дуже поважали давньогрецьких богів. Та насправді боги у них були зовсім не давньогрецькі, а свої. Виявляється, Геродот встановив деяку аналогію, яка була зрозуміла його співвітчизникам. Скіфи визнавали багато богів. Але по-справжньому шанували і боялися лише одного – покровителя війни Арея.
Розглянемо іншу версію, згідно якої пектораль — це карта володінь скіфів. У силуетах можна побачити виразну лінію морського побережжя, від Босфору до Кавказу. Контури календарю нагадують шістнадцять земель, що колись належали Великій Скіфії. Це так звані легендарні «благі землі», що простягаються від Алтаю до Іспанії. У центрі розміщена головна земля — Скіфія. На Пекторалі Україна зображена у вигляді баранячої шкури, яку тримають два скіфські царі — брати Пал і Нап, які є потомками легендарного Скіфа. Таке зображення царів, що тянуть шкуру в обидва боки означає двовладдя. На ній можна також побачити контури Кримського півострову.
За третьою версією, пектораль — це скіфський календар. Як вважають деякі дослідники, у скіфському році шістнадцять місяців, в кожному двадцять три дні. Тому він розрахований на 368 днів. Але, як виявляється, скіфи уже тоді знали, що у році 365 днів. Для правильного відліку часу за своїм календарем вони не враховували три дні (21,22,23 червня) в період літнього сонцестояння. У високосний рік не враховували два дні — 22,23 червня (368-2 = 366). Кожен день, місяць, рік, індикт мав свої божества часу у виді домашніх тварин, які розташовані на пекторалі по колу.

 

Література:

 1. Мозолевський Б.М. Товста Могила. — К.: Наукова думка, 1979. — 251 с.
 2. Русяєва М. В. Елліно-скіфське мистецтво IV ст до н. е. (Археологічні пам’ятки торевтики з зображення скіфів) / Автореф. дис. … Канд. мистецтвознавства. — К., 1998. — 18 с.; Русяєва М. В. Античний світ Північного Причорномор’я. Образотворче та вжиткове мистецтво / / Історія українського мистецтва: У 5 т. / Гол. ред. видання Г.Скріпнік. — К.: АДЕФ-Україна, 2008. — Т. 1: Мистецтво первісної доби та стародавнього світу. — С. 520–524ISBN 978-966-02-4914-1
 3. Славинський Микола. Пектораль // Віче, №3, 2006
 4. Скіфська пектораль // Сайт «Кампот» (Кам.-Подільський) http://kampot.org.ua/ukraine/history_ukraine/slovanska_doba/554-skfska-pektoral.html

СКІФСЬКА ПЕКТОРАЛЬ: 3 комментария

 1. Павло Володимирович Набойченко

  Скіфська пектораль — дійсно невичерпна тема для обговорень. Спершу, побачивши назву доповіді я з упередженням поставився до тексту, що буду читати. З радістю зізнаюсь — я помилився! Зміст малюнків зображених на пекторалі вивчають ще в школі: світ: що оточував скіфів, але припущення «№2″ і «№3″, розглянуті в доповіді, справляють враження! Дійсно, цікаво було прочитати такі здогадки про карту або календар зображені на пекторалі. Дякую!

 2. Микола Олександровч Непокритий

  Анно, дякую за дуже пізнавальну доповідь. Ваша доповідь може розповісти багато нового, навіть не зважаючи на те, що кожен з нас читав про скіфську пектораль у шкілних підручниках. Особисто я не чув раніше щодо версії про карту володінь скіфів. З повною впевненістю можу сказати, що це найцікавіша версія, до того ж і дуже докладно описана.

 3. Шмирьов Андрій

  Хочу сказати,дякую вам,Анно,за дуже цікаву та інформативну доповідь.Я був під гарними враженнями після прочитаного.
  Чекаю на наступні публікації.

Добавить комментарий